Fotod: Inari Leiman

Igal aastal 12. augustil tähistatakse üle maailma elevantide päeva, juba alates 2012. aastast. Sestap on sel laupäeval Tallinna loomaaiaski tähelepanu keskpunktis tänapäeva suurimad maismaa-asukad aafrika savannielevandid. Loomaaia kolm londilist, ligi neljakümneaastased Fien, Draay ja Carl, saavad sel päeval rohkelt tähelepanu ja pakuvad loomaaiakülalistele haaravaid vaatemänge. Ja muidugi kõneldakse elevantide olukorrast looduses ning sellest, mis on ohustatud liikidega rahvusvahelise kaubanduse konventsioon (CITES) ja miks kujutab selle logo elevanti. Vaata elevandipäeva kava siit.

Sel laupäeval tähistatakse ka Eesti looduse päeva. Tõuke selle päeva pidamiseks just augusti keskel andis Eesti esimese looduskaitseala – Vaika linnukaitseala – loomine 1910. aasta 14. augustil. Eesti looduse päeva tähistatakse alates 2018. aastast ja seekordne tunnuslause on „Tunne ja hoia kodumaa loodust ja kultuuri“.

Tallinna loomaaia aedikutes ei ole palju meie kodumaiseid liike, kuid loomaaia territoorium on suur ja siin leidub väga eriilmelisi elupaiku: metsatukkasid, niite, veekogusid, ka inimtekkelist keskkonda, kus elada ja järglasi üles kasvatada. Hoidke meeled erksad ja lugege kokku märgatud Eesti loomaliigid nii aedikutes kui ka loomaaia vabas looduses!

    

Lisaks on nimesiltidega tähistatud üle 50 kodumaise taimeliigi, meie kesksuve kauni loodusliku õitseja. Loomaaia läänevärava keskkonnahariduskeskuse fuajees aga on jätkuvalt võimalik tutvuda Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia põneva näitusega „Tolmeldamise võlu ja valu“.

Laupäeval toimub loomaaias ka mitmike perepäev – avatud on infopunktid elevanditornis, laste loomaaias, faasanite, piisonite ja kaamelite ning hüljeste juures.

Esmaspäevane kuumus ja sellele järgnenud raju muutsid loomad neil päevil ettevaatlikult peidulisteks. Loomaaias kukkusid mõned puud, õnneks küll aedikuid lõhkumata.

Pehkinud laudsein habekotkaste ja hiid-merikotkaste vahel andis langemisest märku tööpäeva lõpus ja loomaaednikud jõudsid abinõud tarvitusele võtta: hiid-merikotkad püüti suurte kahvadega kinni ja toimetati teise aedikusse.

Tormimurruga said järgnevatel päevadel maiustada nii ninasarvik kui ka elevandid: Kibibile maitsevad pehmed lehiseoksad väga, elevandid aga krõmpsutasid kuuseoksi.

Kesknädalal kõlasid linnutiikide paviljonis kaunid akordioni- ja tšellohelid, toimus esimene augustikuine klassikakolmapäev. Muusikat saab loomaaias taas nautida 23. augustil. Vaata täpsemalt siit.

Tasahilju lähenev sügis lisab värve: küpsevad kibuvitsad ja võserikus ilmuvad punase kärbseseene erksad kübarad. Loomapojad sirguvad ja omandavad elukogemusi.

   

Habekakkudel on jälle käes sulgimise aeg. Hallhülged lesivad ja võtavad ringutades poose. Tüügassead naudivad aedikusse tekitatud porimülgast.

    

Jõesead said endale toreda multšiala, mida tuhnida.

Kääbusjõehobu Pupa veetis kaks sooja ööd järjepanu õueaedikus ja välibasseinis, aga rohkem ei tahtnud – oli teise päeva hommikul päris pahur ja sammus porisedes tuppa sooja kraanivee alla.

LUGEJATE LEMMIKUD:

VIIMASED UUDISED:

Saada vihje, foto või video!

Kontrolli kiipi

Jälgi meid sotsiaalmeedias

VEEL PÕNEVAT LUGEMIST: