Fotod: Inari Leiman

Linnutiikide aasal õõtsub õrnas tuules lai ja kaunis härjasilmaväli. Kibuvitsa õisikus avanevad üha uued õrnad õied. Ninna tungib mesimagus pärnaõielõhn.

Vanalinnu mõõtu, kuid roosade nokanurkadega ja veel kergelt udusulise kõhualusega hallvaresepojad käivad mangudes vanemate kannul. Nood astuvad tähtsalt ja asjalikult ees ning näitavad, kuidas murukamarast nokatäisi leida.

Pesast väljunud ja maailma avastama asunud kajakapojad pakuvad uudistamisrõõmu vööthüäänidele. Noored hõbekajakad rapivad vanemate toodud toidule vahelduseks hoolega elevandi sõnnikupalle.

Linnutiikidel võib tabada sinikael-pardi mõnuga tiibu sopsutamas või leida tiigikana ehk taida pesakonna häirimatult sulgi sugemas ja toitu napsamas. Kogemata rästapesa lähedusse sattunut aga tulevad kädinal peletama ka teised ümbruskonna rästad, liigist sõltumata.

    

Lehestikust kostab ka rasvatihaste ärevat sidinat: pojad on pesadest lahkunud ja nüüd tuleb vanalindudel neile elu ohtusid tutvustada. Loodusvaatluste maratonil alanud väikeste suluspesitsejate metsalindude pesapoegade rõngastamine Veskimetsas ja Rebasemäel on selle nädalaga peaaegu lõpule jõudnud. Rõnga on jala ümber saanud 100 rasvatihase, 57 must-kärbsenäpi, 19 sinitihase ja kuus põldvarblase pesapoega. Suureks abiks olid loomaaia looduskooli ornitoloogiaringi õpilased.

  

Liigikaitsekeskuses vaadati kesknädalal üle viimased naaritsapesakonnad. Loomaaias tänavu sündinud kümnes pesakonnas on kokku 55 naaritsapoega.

Lumekakuema hoole all on koorunud juba kolm tibu. Ka lumekakuisa on tähtsust täis, ta huikab aegajalt ja vaatab valvsalt ringi.

Kesknädalal sündis uus emane talleke ida-sinilammaste karja. Suuremate tallede huvi uustulnuka vastu on elav.

  

Eelmisel nädalal lasti siberi kaljukitsede juurde tagasi kümme kuud karjast eemal olnud nooruke siberi kaljukits Pixie. Mullu augustis kämbaluu murdnud loom on nüüd nii vigastusest kui ka parasiitidest paranenud. Kari võttis ta omaks.

Jaanipäeva varahommikul hüppas üks miilupull pulmaaja tagaajamistuhinas üle aia. Ta juhatati oma aedikusse tagasi, kuid juba järgmisel päeval oli ta taas väljas. Seekord lõikas talitaja aiavõrgu katki, mispeale läks loom rahulikult koju. Miiluaedik vajab terves ulatuses hädasti remonti.

Jaanipäeva järel märgati tiigriorus taas sookilpkonni. Veterinaarid vaatasid mõlemad rändama läinud loomad üle, võtsid neilt liigikoordinaatori taotlusel DNA-proovi ja panid kiibi.

Kõrvukräts naudib hommikupäikese soojust avatud tiibadega. Päevapäike on hallhüljes Lätipoisi varakult unne suigutanud. Šimpans Quincy istub mugavalt kõrgel päikeselisel vaatluspostil. Manul Altani aga eelistab lesimiseks varjulist paika. Tagakaspia uriaalijäärad lasevad imetleda oma uhkeid rõngassarvi. Kõik kolm takiiniema lubavad imema ainult oma poegi, võõrale aga panevad sarved vastu.

   

 

Juuni viimasel nädalal toimub loomaaias juba kolmandat korda kunstilaager, mida korraldab MTÜ Vene Kunstnike Ühendus Eestis. Laagrist võtab osa 13 kunstnikku Eestist ja Lätist, kes nädala jooksul jäädvustavad lõuendile meie loomaaia loomi ning maastikke. Tuleva nädala teisipäeval, 2. juulil kell 16 avatakse keskkonnahariduskeskuse fuajees näitus maalilaagris valminud töödest.

Pärast jaanipäeva asusid loomaaias tööle õpilasmalevlased. Noorte töönädal kestab esmaspäevast reedeni ning nad teevad meil nelja nädala jooksul heakorratöid.

Loomaaiatöötajate žurnaaliklubil lõppes kolmas hooaeg. Valmis sai ka hooaega peegeldav uudiskiri.

Kommenteeri:

LUGEJATE LEMMIKUD:

VIIMASED UUDISED:

Saada vihje, foto või video!

Kontrolli kiipi

Jälgi meid sotsiaalmeedias

VEEL PÕNEVAT LUGEMIST: