Fotod: Inari Leiman

Ees ootaval nädalavahetusel kutsume kõiki loodust uurima! Loomaaias leiab aset loodusvaatluste maraton, sündmus, mille käigus märgime erialaspetsialistide abiga 24 tunni jooksul üles nii palju kohatud liike kui võimalik.

Loomaaias vabalt elavad halljänesed on igatahes märkamiseks valmis. Kohata võib ka pesast välja ukerdanud varesepoegi, kuid neile lähenemast keelavad valvsad varesevanemad valju hoiatava kraaksatusega.

Uduses vihmametsamajas väljusid sel nädalal pesakastist kaks valge-kuldnoka poega. 11. mail linnuvanemate poolt pesast välja visatud munakoored andsid lootust, et uus elu on kasvamas, ning nüüd sai see ka kinnitust.

Päikeseliste ilmadega käib vihmametsamajas elav hiina pehmekilp-kilpkonn kaldapealsel peesitamas ning pakub põnevust tihedas taimestikus varjuda armastavatele kaunilt küütlevate sulgedega lakktuvidele.

Talve paksunahaliste majas veetnud sudaani maasarvikud koliti kesknädalal suurde õueaedikusse troopikamaja kõrval. Noorel emaslinnul Safiral, kes aedikut esmakordselt nägi, oli seal palju uudistamist. Laste loomaaia laudas elavad kaeluspapagoid ja puna-rosellapapagoi viidi suveks faasanite ritta värske õhu ja suvepäikese kätte.

Kaks isast ida-sinilammast koos mullu sündinud poisstalledega transporditi alpinaariumi isaste sinilammaste karja kolme juba eaka looma juurde. Nüüd on poissmeestekarjas ida-sinilambaid kokku üheksa. Ühinemise esialgne ähm rahunes peagi.

Märtsi teisel poolel inkubaatoris koorunud kaks habekotkatibu (meie noorlinnud on habekotkaste geneetilise mitmekesisuse rikastamiseks jätkuvalt üliolulised) valmistati mai lõpus ette transpordiks: neilt võeti verepoov soo määramiseks ning paigaldati kiibid. Teisipäeval anti loomatranspordi käigus kaasa võetud noored habekotkad Brnos üle habekotkaste suguraamatu pidajale ja koordinaatorile Viini veterinaarmeditsiini ülikooli professorile Hans Freyle, kes viis linnud edasi Austriasse ohustatud raisakotkaste säilituskeskusesse. Seal saavad meie habekotkapojad endale habekotkastest kasuvanemad ja võivad üles kasvanult pääseda loodusesse.

Teisipäeva hommikul vahetati aedikutes lumeleopardid. Rahva ees saab nüüd jälle luuramist harjutada noor emane Makalu.

Kevadiselt sale manul Mars teeb aedikus uurimisringe. Amuuri kass Murmur pikutab koheval liival oma lemmikpõõsas, mis tänavu paraku on viletsalt lehtinud. See-eest on karakal Barunka leidnud kesk oma aedikut peaaegu ideaalse varjepaiga – tiheda põõsa, mille all lesida.

   

Miilupullid mörisevad, viskavad sarvedega pori, toituvad aasal või puhkavad vilus – just nii, kuidas neil parasjagu tuju on. Ekspositsioonis elav pürjakari lubati roheaedikusse mõnusalt aega veetma. Karva ajavad muskusveised pikutavad liivakünkal. Känguruaedikus aga saab jälgida ema-poja tandemtoitumist.

   

Kesknädalal said laste loomaaia alpakad Della ja Leopold selga suvesoengud. Nüüd on neil mõnusalt kerge olla ning hea end igalt poolt sügada. Kihnu maalambad võõristasid esiti pea poole saledamaks saanud alpakasid. Jäär Salava sidus sarvesügamise osavalt mahlaka rohuampsu haaramisega.

  

   

Kommenteeri:

LUGEJATE LEMMIKUD:

VIIMASED UUDISED:

Saada vihje, foto või video!

Kontrolli kiipi

Jälgi meid sotsiaalmeedias

VEEL PÕNEVAT LUGEMIST: